Przemysł spirytusowy

Opis branży

Biznes związany z szeroko rozumianym przemysłem alkoholowym podlega wielu uwarunkowaniu prawnym – od przepisów regulacyjnych, przez zagadnienia sanitarne oraz spożywcze, na podatkach kończąc. Wnikliwej uwagi wymagają też kwestie dystrybucji, reklamy, marketingu jak również znaków towarowych czy nieuczciwej konkurencji. We wszystkich tych elementach prawnicy Kancelarii od lat doradzają Klientom, wspierając rozwój i ograniczając ryzyka.

Prawnicy Kancelarii na zlecenie Klientów podejmowali skuteczne działania prawne mające na celu wyeliminowanie z rynku marek stosujących praktyki nieuczciwej konkurencji. Doradzaliśmy wiodącym polskim browarom oraz podmiotom lokalnym w bieżącym funkcjonowaniu, jak również w prowadzonych przez nich procesach inwestycyjnych. Nasze doświadczenie obejmuje również zagadnienia organizacji dystrybucji, marketingu i reklamy oraz prawa podatkowego.

Usługi
Oferujemy:
Doradztwo w zakresie przepisów regulacyjnych+

Wytwarzanie i obrót alkoholem wymaga uzyskania szeregu zezwoleń charakterze administracyjnym. Wspieramy Klientów w tym zakresie.


Umowy dystrybucyjne+

Dystrybucja, zarówno hurtowa, do sieci handlowych jak i typu HORECA, jest polem ciągłych zmian (wynikających zarówno ze zmieniającego się rynku jak również otoczenia prawnego) i wymaga odpowiednich reakcji. Wspieramy Klientów w elastycznym kształtowaniu umów, analizując ich aspekty cywilnoprawne oraz podatkowe.


Reklama i marketing+

Ograniczenia prawne w promocji napojów alkoholowych stanowią dla tej branży wyzwanie samo w sobie. Opiniujemy koncepcje reklamowe, storyboard’y, jak również narzędzia marketingowe, takie jak akcje promocyjne czy umowy promocyjne z sektorem HORECA.


Znaki towarowe i nieuczciwa konkurencja+

Niektórzy uczestnicy rynku próbują wykorzystywać cudzą pracę kopiując znaki towarowe liderów, bądź stosując inne praktyki nieuczciwej konkurencji. Kancelaria na życzenie Klientów rejestruje znaki towarowe, jak również monitoruje rejestry (krajowe oraz unijne) w celu wychwytywania kolizyjnych wniosków o rejestrację. Poza tym reprezentujemy naszych mocodawców w sporach wynikających z nieuczciwej konkurencji.


Doradztwo podatkowe+

Dla branży alkoholowej podatki, a w szczególności akcyza, stanowią istotny element kalkulacyjny – a czasem nawet kluczowy dla działania przedsiębiorstwa (np. skład podatkowy). Jakiekolwiek potknięcia w tym zakresie bywają groźne. Od lat doradzamy Klientom w tym zakresie, jak również, reprezentujemy ich w sporach z organami podatkowymi.


Zespół zajmujący się specjalizacją:

Jarosław Ostrowski
radca prawny
Weronika Miler
aplikant adwokacki
Bartosz Wojtaczka
konsultant
Agnieszka Frączkowska
konsultant